Naturalnym sposobem pielęgnacji włosów, który obecnie cieszy się coraz większą sławą za sprawą internetowych forów o urodzie i blogów kosmetycznych, jest olejowanie włosów. Metoda ta jest prosta, lecz wyjątkowo skuteczna i przy systematycznym stosowaniu może znacząco poprawić kondycję nawet bardzo zniszczonych i niezdyscyplinowanych włosów. Dobrze sprawdza się w tej kuracji olej lniany, który polecany jest zwłaszcza do włosów po zabiegach chemicznych, zmęczonych codzienną stylizacją i twardą wodą. Na średnie włosy wystarczy około łyżka stołowa oleju, na dłuższe odpowiednio więcej. Olej rozcieramy w dłoniach i przesuwamy nimi po włosach pasmo po paśmie. Jeśli obawiamy się przeciążenia włosów, możemy nie nakładać oleju przy nasadzie, a jedynie na długości np. od ucha w dół. Tak namaszczone włosy można dodatkowo owinąć ręcznikiem, aby ciepło szybciej uwolniło cenne składniki. Olej trzymamy na głowie minimum godzinę, można go zostawić także na całą noc. Po upływie tego czasu możemy nałożyć na włosy jeszcze odżywkę aby zemulgowała olej i ułatwiła jego zmycie. Używamy szamponu jak zwykle, starając się by na włosach nie zostały pozostałości oleju. Po wysuszeniu włosy nabiorą blasku i będą wygładzone.

Olej lniany przeciw wypadaniu

Olej lniany może być także dobrym środkiem na wypadanie włosów. Z tym problemem boryka się wiele kobiet, zwłaszcza w okresie wiosennym i jesiennym. Aby nie wyczesywać włosów z głowy garściami, warto spożywać regularnie olej lniany, ale równie dobrze można wykonywać z niego kompresy bezpośrednio na skórę głowy. Działa to na tej samej zasadzie co olejowanie włosów, jednak tutaj staramy się, aby jak najwięcej oleju wetrzeć palcami w skórę. Następnie również możemy założyć turban z ręcznika i odczekać przynajmniej godzinę. Dzięki takim kuracjom skora głowa będzie odżywiona, nawilżona, i łatwiej będzie jej ‘utrzymać’ włosy. Cenne składniki przenikną też przez skórę do cebulek włosów.

Przepis na kompres do włosów z olejem lnianym

Maseczka z olejem lnianym, cytryną, żółtkiem – dobry sposób na szybkie poprawienie kondycji włosów, zwłaszcza jeśli mamy przed sobą wolny wieczór lub nie wychodzimy danego dnia z domu. Należy zmieszać żółtko z łyżeczką soku z cytryn, dodać łyżkę oleju lnianego i całość wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Tak przygotowaną mieszaninę nakładamy zarówno na skórę głowy, jak i na włosy, po czym nakładamy na włosy plastikowy czepek, a na niego dodatkowo ręcznik (może być wcześniej podgrzany na kaloryferze lub…w mikrofali). Trzymamy na głowie w cieple przez przynajmniej godzinę, po czym zmywamy delikatnym szamponem. Skład mieszanki można modyfikować, dodając do niej jeszcze np. kilka kropel nafty, soku z aloesu, lub innego naturalnego olejku. Takie kuracje warto sobie fundować raz w tygodniu (przy włosach zniszczonych) lub dwa, trzy razy w miesiącu (włosy normalne).

zdjęcie z natureandhealth.com.au